Chci žít extravagantně, kreativně, být stylový

29. 6. 2016
Dominika Bártová

Akcie vás nebaví, sázky nejsou nic pro vás, klasické komodity vás nelákají a dávat svoje peníze do startupů se vám taky nechce? Pak doporučujeme investovat alternativně – a jestli vás baví být trochu extravagantní a nebojíte se riskovat, vyzkoušet můžete víno nebo umění. Oboje se dokáže časem výrazně zhodnotit, počítejte ale s tím, že to může trvat pěkně dlouho (ne nadarmo se říká, že umělecké sbírky se budují pro potomky) a ne vždy to vyjde.

České umění

Zájem o investování do umění stoupá. Ostatně o tom svědčí i fakt, že minulý rok byl druhým nejúspěšnějším rokem v novodobé historii českých aukcí. Sběratelé a investoři totiž utratili na šedesáti aukcích po celém Česku 926 milionů korun, což znamená meziroční nárůst o 8,5 procent. Celkem se dražilo 23 tisíc uměleckých děl a starožitností a kupce našlo podle Ročenky ART+ 10 tisíc z nich.

Příležitostí k nákupu umění je spousta. V každém větším světovém městě včetně Prahy sídlí aukční síně, prodejní galerie i starožitnictví, kde můžete narazit na zajímavé kousky. Jak ale na to?

Základní rada, co kupovat, je podle Jana Skřivánka jednoduchá – vybírejte to, co se vám líbí. Pokud se investičně netrefíte a vámi vybrané dílo se nezhodnotí, zůstane vám alespoň něco, co oceníte vy sami. Obzvlášť pokud se jedná o začínající umělce.

Podle Alberta Trnky z aukční síně European Arts se vyplatí investovat například do poválečného umění. Už jen z toho důvodu, že těchto starších věcí bude míň.

Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová
plastika Prostor II.

Prostor II

Dominantním segmentem trhu je ale stále klasická moderna, do níž patří dvě pětiny milionových obrazů. Jedním z nejzajímavějších autorských rekordů minulého roku u nás je raně surrealistický obraz Květináč od Mikuláše Medka, který se loni vydražil za 10 milionů korun. Přitom doposud byla dražena nad tuto hranici jen díla několika málo modernistů, v čele s takovými jmény jako jsou František Kupka, Emil Filla nebo Toyen.

Vedle obrazů roste i poptávka po českém ateliérovém skle – a i to může být zajímavý investiční segment. Sledujte proto třeba moderní výtvarná díla Reného Roubíčka, Jiřího Haruby, Františka Víznera nebo třeba dvojice umělců Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, jejichž plastika Prostor II. zaznamenala v této oblasti rekord. Vydražila se za 1,44 milionů korun. Navíc české sklo je uznávané i světově. U nás se ateliérovému sklu věnuje například aukční síně Dorotheum a Sýpka.

František Drtikol:
The Bow

František Drtikol: The Bow

Jestli máte raději srozumitelnější formu umění, zaměřte se na fotografie. I ty se v posledních letech prodávají za vyšší ceny. Loni za ně sběratelé utratili 11 milionů korun, přičemž dražebním rekordem byla fotografie Františka Drtikola s názvem The Bow za 2,22 milionů. Investiční potenciál tohoto autora si uvědomuje i nejbohatší Čech Petr Kellner, který vlastní celou sbírku jeho fotografií.

A roste i atraktivita současného českého umění, i když v porovnání s se staršími kousky je zájem stále ještě nízký. Do jakého umělce se ale vyplatí investovat? Jan Skřivánek například sbírá díla od Adrieny Šimotové, Tomáše Vaňka, Kryštofa Kintery a Jaromíra Novotného. Investoval by ale také do obrazů Josefa Bolfa.

Pokud hledáta vodítko k tomu, jaké umělecké předměty mají potenciál zvyšovat svoji hodnotu, všímejte si výtvarných ocenění a s jakými galeriemi jejich autoři spolupracují, na jakých výstavách se objevují a dalších aktivit mezi něž mohou patřit například realizace ve veřejném prostoru nebo knižní monografie.

To zohledňuje J&T Banka Art Index, jež měří úspěšnost umělcovy kariéry. Do výsledného bodového hodnocení se započítávají pouze akce uskutečněné v posledních deseti letech. Nejvyšší příčku obhájil už potřetí Jiří Kovanda, druhá skončila Eva Koťátková, laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2007 a třetí místo obsadila Kateřina Šedá.

Vysoké umístění ale neznamená, že daný autor je významnější než někdo, kdo se umístil níže či kdo se do první stovky vůbec nedostal. Protože kdyby podobný žebříček existoval už za první republiky, je pravděpodobné, že například František Kupka (historicky nejdražší obraz české aukce – Tvar modré, necelých 56 milionů) by se umístil až někde v jeho polovině, neboť v meziválečném období příliš nevystavoval. Píše se v Ročence ART+.

Warren Buffett

Příležitosti nepřícházejí často. Pokud prší zlato, tak mu nastavte kyblík a ne náprstek.

Víno

Říká se, že investování do vína patří mezi nejjistější způsoby jak zhodnotit své finance. Podle Jakuba Přibyla jsou letos v kurzu vína z Burgundska a Toskánska. Zatímco před pár lety byla populární vína z Bordeaux a to díky enormní poptávce z Číny a síle ročníků, které vstupovaly na trh.

Na růst ceny vína má vliv mnoho faktorů jako například počet lahví na trhu a poptávka po něm, kvalita ročníku, hodnocení degustátorů a získaná ocenění. V případě, že zakoupíte investiční víno, je nutné se postarat o jeho správné uskladnění. K tomu slouží profesionální vinařské boxy a sklady díky nimž získáte speciální certifikát, kterým se dá prokázat kontrolované uskladnění vína.

„Vyplatí se investovat do vín s označením Grand Cru, eventuálně Premier Cru. Já osobně bych třeba volil Domaine Leroy, Domaine Ponsot, Domaine de la Romanée-Conti, Chateau d’Yquem, Château Latour, Screaming Eagle a Harlan Estate. U těch šumivých se vyplatí investovat do těch z oblasti Champagne. Nárůst ceny v horizontu 10 let by u uvedených vinařství mohl stoupnout až o 25 %,“ říká Přibyl, trojnásobný sommelierský mistr ČR a odkazuje na přehled nejdražších obchodovaných vín.

A z českých vín by se vám podle mistra vinaře Josefa Valihracha mohla vyplatit investice do archivních vín Znovín Znojmo od Pavla Vajčnera nebo těch od Radomila Balouna z Vinařství Baloun.

„Archivní vína se vyrábějí stejně jako jiná vína. Vinaři si ale musí dát pozor na kvalitu hroznů, jejich odrůdu a skladování, aby se nápoj v lahvi nekazil a jeho chuť se správně rozvíjela. Archivovat se dají jak červená, tak sladká bílá vína a šumivá,“ vysvětluje Valihrach.

„Pokud vlastníte vína z renomovaného vinařství, tak s věkem jejich kvalita stoupá. Červená vína mohou zrát do 50 let (může být i déle, když jsou hrozny fenolicky zralé a pokud je víno správně uskladněné), sladká bílá třeba až o sto let více, protože mají vysokou kyselinu a hodně zbytkového cukru. U Champagne je to podobné jako u červených vín,“ dodává Přibyl s tím, že letos ochutnal vůbec nejdražší víno Chateau d’Yquem ročník 1896, jehož aukční cena se pohybuje okolo jednoho milionu korun. „Chuťový posun je u těchto vín vždy výrazný, starší vína jsou elegantnější a komplexnější. Je v nich cítit koření a sušené ovoce,“ říká.

Tyto alternativní investice mají navíc další plus – můžete si je osahat a prohlédnout, zatímco například akcie nikoliv. Navíc se jedná o celkem stabilní komodity, které v situaci, že akciový trh padá, maximálně stagnují.

Ben Graham

S dobrým nápadem se můžete dostat do mnohem větších problémů než se špatným, protože zapomenete, že i on má své limity.

Mezi alternativní investice patří také investice do nemovitostí. I ony mají nízkou korelaci se standardními nástroji finančních trhů a jejich výnos neovlivňuje chování burzy cenných papírů – jako například u akcií nebo dluhopisů – ale příjmy z pronájmu a tržní hodnota reálně vlastněných nemovitostí. O důvod navíc, proč o nich začít uvažovat.