Chci si hrát

29. 6. 2016
Jaroslav Mašek

Tahle zábava by byla o moc lepší se strojem času. Skočit o rok, měsíc, den a vlastně by stačilo jen pár minut dopředu a pak zase zpátky. Na chvíli. A máte navždy vyděláno. Ze sportky, ze sázek na vítěze, z akcií, z komodit prostě ze všeho, co chce buď hodně dobrý odhad, nebo hodně dobrých interních informací, nebo aspoň hodně štěstí. Jelikož ale stroj času nemáme, chce to spojit všechny tyhle tři podmínky dohromady.  Abyste si už nikdy nemuseli říkat „kdybych tehdy“…

Že můžete jít za makléřem, který vám dráže či levněji zprostředkuje přístup na burzy, to asi víte. Stejné je to s deriváty (obvykle se takto obchodují komodity), měnami (forex) nebo s pákovými obchody, při nichž si půjčíte jen na část aktiva a máte šanci rychle zbohatnout, nebo také o vše přijít (a když budete mít podmínky obchodu špatně nastavené, můžete dokonce i přijít o víc, než jste do něj původně vložili). Tohle všechno znáte. Takže vám raději dáme konkrétní tipy, jak si letos zariskovat a třeba si i trochu vyhodit z kopýtka.

Jim Cramer

Jednou za čas udělá trh vždy něco tak hloupého, že vám nad tím zůstane rozum stát.

Technologický sektor

Akcie Tesly, Twitteru, kamer GoPro. Ty mohou v příštích měsících přinést zajímavý výsledek. Ovšem pozor, nesmíte do nich investovat napřímo. Jaroslav Brzoň, investiční stratég společnost Best Buy Investments (BBI), radí využít nákup přes takzvané bonusové certifikáty, které umožňují v kombinaci s prodejem na krátko dokonce i uzamčení garantovaného výnosového profilu bez rizika ztráty investovaného kapitálu. Pokud je správně nastavíte, s čímž vám musí poradit finanční experti.

„Nejatraktivnější podmínky nyní nabízí certifikáty na akcii německé společnosti Wirecard, která po několika útocích takzvaných shortařů, tedy spekulantů na pokles cen akcií, ztratila zhruba třetinu své hodnoty,“ říká Brzoň. Díky tomu se podle něj výrazně zatraktivnily podmínky na opcích na tento podklad.

To umožňuje při ochraně proti dalším propadům až do výše 30 % inkasovat bonusový výnos kolem 25 % p. a. při splatnosti do června 2017.

Podobnou konstrukci, ale s horšími podmínkami, lze podle něj postavit také na akcie společnosti Tesla. Po korekci v souvislosti s posledními výsledky Applu nabízí velmi atraktivní podmínky také certifikáty na akcie sociální sítě Twitter, pro spekulanty může být velmi zajímavý i vstup do certifikátů na kamerovou společnost GoPro, které se zmítá ve vážných problémech.

„Silně kolísavé technologické akcie nabízí aktuálně nejatraktivnější podmínky při nákupu přes bonusové certifikáty právě díky jejich volatilitě, která zatraktivňuje podmínky na opcích u těchto podkladů. V tomto sektoru aktuálně nacházím nejvíce příležitostí ke vstupům,“ dodává Jaroslav Brzoň.

Zlato, stříbro, alternativy

Pro větší diverzifikaci portfolia analytici nedoporučují ovšem sázet pouze na technologický sektor a je rozhodně vhodné tyto rizikovější investice doplnit o podobné certifikátové či opční konstrukce na investice v sektorech jako farmaceutický (např. Bayer či Valeant Pharmaceuticals), případně chemický průmysl (např. Lanxess či BASF).

Nebo o alternativní investice jako je zlato či stříbro. „Tyto sektory vnímám z pohledu diverzifikace portfolia jako celku jako nejsmysluplnější pro nadcházejících minimálně 6 až 12 měsíců,“ myslí si Jaroslav Brzoň z BBI.

investice-icon-02

Robert G. Allen

Kolik znáte milionářů, kteří zbohatli tím, že své peníze investovali do spořicích účtů?

Tip Forbesu:

 

Zas taková divoká jízda by to být neměla. Ale risk to pořád trochu je. Ve srovnání s pojištěnými vklady určitě. Zkuste dluhopisy realitní CPI PG, tedy developerské skupiny Radovana Vítka. Nově je začaly nabízet kromě J&T Banky i ve velkých bankovních domech. Jsou navíc korunové, takže lze ušetřit na daních. Efektivní výnos pro fyzické osoby je mírně nad pět procent. Věříte ve schopnosti třetího nejbohatšího Čecha a jeho týmu?

Sázejte…

Jak zní svatá trojice sázkaře? Podle hlavního bookmakera Fortuny Michala Hanáka si musíte pamatovat tři pravidla.

Zaprvé: dejte si dopředu maximální a minimální vklad, se kterým budete hrát. Zadruhé: stanovte si maximální počet zápasů, které dáte na tiket (platí, že čím méně zápasů, tím méně riskujete, ale tím méně také můžete vyhrát). Zatřetí: určete si maximální sumu, kterou jste ochotni za určité období prohrát. Pokud je po penězích, musíte mít dost síly říci si: je konec, dál už nesázím.

„Sázkaři se dělí na zhruba čtyři kategorie. Statistici, kteří jsou často vystudovaní matematici a pracují hlavně s čísly a prognózami, pak lidé, kteří sport a jednotlivé kluby detailně sledují a vlastně se tím živí, potom hráči, kteří sází na rozdíly kurzů mezi jednotlivými sázkovými kancelářemi a nakonec srdcaři,“ popisuje Michal Hanák.

Hádáte správně, nejčastěji prodělávají srdcaři, kteří spíše přes sázení fandí. Nejúspěšnější jsou naopak statistici a zkušení sázkaři.

Larry Summers

Většina investorů by dnes ráda udělala to, co měla udělat včera.