Chci být lepší (investice sám do sebe)

29.6.2016
Kristýna Greplová

Karel Matěj říká, že nejdůležitější investice, kterou mohl udělat pro sebe a svoje děti, je život na čerstvém vzduchu. A tak se přestěhoval do hor u Králického Sněžníku a tam spoluzaložil firmu PRO-BIO. „Říkali jsme si: Vybudujeme si tady takovou malou firmičku, která nás bude živit. Ale nakonec se to trochu zvrtlo,“ říká Matěj o byznysu, který rozjel s kolegou Martinem Hutařem. Přivezli do Česka pšenici špaldu, začali ji pěstovat, postavili mlýn – a dnes spolu vlastní největšího výrobce biopotravin v Česku.

Proč tu zmiňujeme právě tenhle příběh? Protože mezi všemi těmi způsoby zhodnocení peněz je dobré nezapomenout na jednu maličkost. Na vás. Investování se totiž točí kolem o jedné věci – budoucího výnosu. Ale abyste se mohli věnovat svým penězům a svojí budoucnosti, je dobré si srovnat přítomnost. A pravidelně něco investovat do sebe, abyste mohli vyrůst stejně jako vaše portfolio.

Díky času věnovanému sobě můžete sportovat, učit se nové věci a věnovat se svým koníčkům – a nakonec být lepší verzí sama sebe. S více nápady, energií… to se taky vyplatí. A nakonec se to třeba odrazí i na bankovním účtu. Budete zářit, získáte lepší práci, která vám dá víc peněz, a ty pak líp zhodnotíte.

Paul Clitheroe

Investujte do sebe. Vaše kariéra je motorem vašeho bohatství.

Jestli chcete investovat do sebe, začněte svým zdravím – protože to klišé o tom, že zdraví je nejdůležitější, co máte, má bohužel pravdu. Vemte si třeba příklad z Riche Karlgaarda, dlouholetého spolupracovníka Forbesu, který většinou píše o byznysu, ale tentokrát trochu odbočil, aby vám promluvil do duše.

„Investujte do svého fyzického zdraví, kašlete na výmluvy. Nenechte si nic stát v cestě. Přemýšlejte nad tím, co jíte. Cvičte. Dostatečně spěte. To je vše – je to tak jednoduché, až je snadné to podcenit.“ Prostě to všechno udělejte, jak říká Rich. Ekonomika jednadvacátého století vyžaduje obrovské množství energie. A abyste uspěli, musíte co nejvíc posílit svoje zdraví. Přemýšlejte o sobě jako o sportovci v byznysu.

leos_forbesNebo si vezměte příklad z moderátora Leoše Mareše, který byl na obálce Forbesu v srpnu 2013. Mareš pracuje pro velké české firmy. Nenechá se rozptylovat možnostmi investovat vydělané desítky milionů do jiných projektů. Investuje výhradně do toho, co ho živí teď, do toho, co umí a chce v tom být lepší. Díky televizní popularitě kolem sebe vymyslel a vybudoval byznys, který mu vynáší několikanásobně víc než televize sama.

Jestli si říkáte, že jako Leoš Mareš nikdy nebudete, tak pro vás máme další radu Riche Karlgaarda – vedle těla totiž musíte v pohodě udržovat i vaši duši. Takže se věnujte i svému mentálnímu a emočnímu zdraví. Zeptejte se sami sebe: Mám v hlavě nějaký blok, který mě drží zpátky? „Pokud tam je, vypořádejte se s ním. Na nic nečekejte. Najděte si kněze. Najděte si psychiatra. Najděte si podpůrná setkání. Udělejte, cokoli bude potřeba,“ radí Rich Karlgaard. A vzpomíná, jak byl nedávno u bývalého hollywoodského herce na lekci mluvení.

„Poradil mi, jak dýchat, jak stát, jak gestikulovat. Pak jsme strávili několik dalších setkání debatami nad bloky v hlavě. Ty krá…! Bavili jsme se převážně o strachu. Proč se bojíme? Možná kvůli perfekcionismu? Bojíme se, že vypadáme blbě? Že budeme hrozně ponížení, pokud selžeme? Jenže co když naším největším strachem není ten z neúspěchu, ale ten z úspěchu? Sabotujeme sami sebe miliony způsoby. Postavte se svým blokům čelem a poperte se s nim,“ radí Karlgaard.

Sir John Templeton

Pokud budete nakupovat ty samé cenné papíry jako ostatní, budete mít i ty samé výsledky.

Říkáte, že nemáte čas se sobě věnovat? Tenhle pocit známe celkem dobře – všichni. A ano, jestli na sobě chcete zapracovat, tak se to bez časové investice neobejde. Nebojte se, čas se dá vždycky najít, jen musíte vědět, jak na to.. Proto jsme pro vás vydestilovali rychlokurz Davida Mašáta, gurua přes time management, který v magazínu Forbes radil, kde vzít čas na práci i na sebe. Pravidel je několik:

Zapisujte si. Jestli nestíháte, musíte v první řadě udělat jednu věc – zapřemýšlet nad tím, co že vás vlastně tolik zaměstnává. Většinou zjistíte, že v hlavě máte přetlak nejrůznějších úkolů, priorit a důležitých věcí, které vršíte na sebe a rodí se z nich jeden velký nepříjemný pocit, že je toho na vás prostě moc. První rada proto zní „vyčistit hlavu“. Zkuste nenosit v hlavě žádné úkoly a všechno si někam psát. To znamená nejen úkoly z práce, ale i to, co se týká vašich nejrůznějších životních rolí.

Vidíte novou dobrou knížku, zapiště si ji jako nápad na dárek, čtete o otevření nového muzea, kam chcete jít s dětmi, napište si to. Davida Mašáta znervózňují lidi, kteří dostanou úkol nebo nápad a nikam si ho nepíší. Nikdo nemá takovou paměť, aby se mu tam vešlo všechno.

Svoje úkoly a životní role byste měli rozdělit do okruhů – práce, rodina, vy sami, sport… protože zapisování si je k ničemu, když nemůžete třídit a dál s poznámkami pracovat. David Mašát používá normální sešit, ale vy můžete využít i aplikace, jako je třeba Wunderlist. V něm si můžete rozparcelovat svůj svět podle témat, udělat si virtuální stůl se šuplíky, do kterých třídíte úkoly a nápady. Důležité je, že nemusíte nosit nic v hlavě.

Uvědomte si taky, že co je naléhavé, nemusí být důležité. Neřešte akutní a nepodstatné věci, věnujte čas těm důležitým věcem ve svém životě. Stanovit si priority, to už určitě zvládnete sami.

Buďte realisté. Pracovat na 200 % je kontraproduktivní. Potom je praxe taková, že nikdy nestihnete všechno, co jste si naplánovali a budete zklamaní. Nezapomeňte, že smyslem time managementu není zvýšit svůj výkon na maximum a stát se strojem, který neztratí ani minutu, Cílem je mít víc času na sebe, abyste mohli lenošit.

Investice do sebe sama vám má dělat radost. Kupte si nové běžecké boty, jestli vás to bude motivovat vyběhnout do parku. Vykašlete se na víkendovou práci, pokud je jen akutní, ale není podstatná. Vyřešte to podstatné, pak dejte svoje portfolio na den dva k ledu a jeďte někam ven, třeba do lesa – pracujte i na tom, abyste nakrmili tělo tím nejzákladnějším, co potřebuje: čerstvým vzduchem, láskou, dobrým a kvalitním jídlem.

George Soros

Sázejte na nečekané, diskontujte zřejmé.