Chci poslat děti na Stanford

29.6.2016
Zuzana Kohoutová

„Tím, že jsem na čas odjel, jsem si dost rozšířil obzory. Kromě velkého množství znalostí ze strojního a kosmického inženýrství jsem získal přátele na celý život a také síť kontaktů, která mi pomohla k získání práce u Evropské kosmické agentury (ESA). Osvojil jsem si tu spoustu užitečných dovedností, získal sebedůvěru a pocit, že se ve světě neztratím,“ říká Jan Kolmaš, který právě dokončil magisterské studium letectví a kosmonautiky na Stanfordu.

V srpnu začne pracovat v Německu u ESA jako Young Graduate Trainee na projektu vesmírného teleskopu Gaia, kde získal roční smlouvu.

Šestileté studium na Stanfordu má za sebou také Petr Johanes, který zde pokračuje v doktorandském studiu se zaměřením na pedagogické vědy a design technologií.

„Díky studiu na Stanfordu jsem se kariérně i vztahově etabloval ve světovém inovačním centru, získal technické schopnosti a vědomosti, díky kterým mohu tvořit a analyzovat investice a pochopit, jaký odkaz chci sám světu předat,“ říká Petr, který od loňského roku využívá nabyté znalosti v rodinné firmě Metatron, která se zabývá investicemi do nadějných startupů.

graduation

Chtěli byste to pro svoje děti taky? Ale takové studium také stojí spoustu peněz. Například na jedné z nejprestižnějších univerzit v USA na Stanfordu vyjde momentálně studium na 45 tisíc dolarů za rok a další žebříčkově dobře hodnocené školy, jako je třeba Harvard či Princeton jsou na tom podobně.

Je však možné sehnat i studium levnější, na menších školách se pohybuje už od částky pět tisíc dolarů ročně. V Evropě jsou částky na školné nižší, například na Oxfordu lze studovat podle oboru už od dvou tisíc liber za kurz, jestli si ale váš potomek vybere třeba studium financí, počítejte s částkou i přes 20 tisíc liber, medicínské obory pak vyjdou na více než 30 tisíc liber za celou dobu studia.

Je to pálka i v případě, že si potomek vyslouží nějaké stipendium a při studiu si bude přivydělávat, případně využije výhodnou školní půjčku, kterou splácí až po ukončení studia. Americké univerzity pak ještě pomáhají studentům z chudých rodin, pokud student prokáže, že jeho rodiče nevydělávají dost, hradí takovému studentovi školné univerzita. Ale to už o něj musí opravdu hodně stát, což se tedy skutečně nepodaří každému.

Benjamin Graham

Abyste mohli být skutečnými investory, tak musíte věřit v lepší zítřky.

Zatímco Jan Kolmaš financoval svá studia kombinací stipendií od univerzit, prostředků od Nadace Zdeňka Bakaly, výzkumných a učitelských grantů a v menší míře i vlastními financemi, Petrovi Johanesovi pomohli s financováním bakalářského studia rodiče.

Ale činil se i Petr, jakmile si v Silicon Valley zvykl, pracoval při studiu v investičních firmách a magisterské studium pak zvládl financovat z velké části díky vyučování na Stanfordu, na doktorát mu pak přispívají převážně výzkumné granty.

„Peněz rodičů si velmi vážím a doufám, že něco podobného udělám také pro své děti,“ dodává Petr.

 

Pokud zůstaneme hodně při zemi, je třeba našetřit na čtyři roky bakalářského studia minimálně 600 tisíc korun. Včetně ubytování, jídla a inflace je třeba dát dohromady skoro milion. Jak se k němu dobrat? investice-icon-09

Strategie bude záležet především na věku dítěte. Čím dříve se svému potomkovi rozhodnete spořit, tím méně vás to měsíčně bude stát.

Samozřejmě počítáme se současnými cenami a s plánovaným vývojem inflace.

 


Mimino – do studií zbývá 19 let

Jestli vložíte své ambice už do novorozence, určitě uděláte dobře. Musíte ale počítat s tím, že na vysokou do ciziny nebude chtít, nebo že na náročné studium zkrátka také nemusí mít. Ale nevadí, milion, který dáte dohromady, se může hodit třeba na start do vlastního bydlení.
Pak postačí ukládat 2 500 korun měsíčně do takzvaného fondu životního cyklu.

Tyto fondy jsou dobré pro dlouhodobé investování, investiční strategie je zpočátku dynamická, investuje výhradně do akcií, podíl akciové části pak automaticky klesá, až převažuje poměr dluhopisové části a těsně před koncem plánované doby spoření je již portfolio fondu složené výhradně z dluhopisů, tedy konzervativní investice.

Strategie fondu je předem nastavená, investor se nemusí o nic starat, jen posílá pravidelně peníze.

 

Prvňáček – do studií zbývá 13 let

Sotva vaše dítko zasedne do školní lavice, vy už myslíte na jeho vysokoškolská studia. Na naspořený milion tak máte 13 let. Jak na to? Předně počítejte s tím, že budete muset od nynějška investovat alespoň čtyři tisíce korun měsíčně, dáte-li dohromady více, bude to jistější. A ideální je peníze rozložit do více produktů, takzvaně diverzifikovat.

Zajímavou možností je zkombinovat fondy životního cyklu se stavebním spořením. „Pokud budete ukládat 2 500 korun měsíčně do programu životního cyklu a zároveň spořit ve stavebním spoření 1 700 korun měsíčně, po 6 letech vázací doby peníze vyberete, uložíte do programu životního cyklu a založíte stavební nové a tak to budete několikrát opakovat, můžete se po 13 letech dobrat k více než milionu korun, což je potřebná částka i se započítanou předpokládanou inflací,“ říká analytik Marek Janšta ze společnosti KZ Finance.

 

 

Osmák – do studií zbývá 5 let

Jestli už máte doma osmáka (ne zvíře, ale dítě v osmé třídě) či terciána, a přesto teprve teď začnete spořit na jeho zahraniční studia, budete se muset dávat stranou daleko víc. Ideální je zvolit investice do podílových fondů.

Abyste získali za pět let alespoň 700 tisíc (zbylých 300 tisíc získáte dalším investováním v průběhu studia), museli byste měsíčně posílat do některého dynamického fondu minimálně 10 tisíc korun.

K nejvýnosnějším se momentálně řadí fondy světových akcií, farmaceutických firem, nemovitostní a komoditní. Všechny výnosy jsou pravděpodobné (minulé výnosy nezaručují výnosy budoucí), počítané při současné míře inflace. Když budete investovat pravidelně, zmírníte na minimum kolísání trhů – jednou nakoupíte levněji, jindy dráž, ale ve výsledku se nákupní cena zprůměruje.

Maturant – do studií zbývá pár měsíců

Když vám vaše sotva zletilé dítě těsně před maturitou radostně oznámí, že by rádo na vejšku do ciziny a vy zrovna nemáte potřebný milion na účtu, nezbude vám než hrát vabank.

Za pár měsíců vydělat milion umí jen úspěšný podnikatel nebo šťastlivec ve sportce. Víc se toho seriózně stihnout nedá. Leda by váš potomek získal plné stipendium, nebo vybral si některou ze státních škol v Evropě, kde se školné neplatí.

Ale jestli máte k dispozici alespoň 100 tisíc, mohli byste zkusit hodně zariskovat a vložit je do akcií a modlit se, že do přijetí na školu získáte na školné alespoň na první rok. A mezitím dávat do dynamického fondu 16 tisíc měsíčně, abyste získali za rok na další rok studia a tak dál. Anebo spoléhat na to, že se potomek bude dobře učit a po roce získá výhodnou studentskou půjčku. Je to zkrátka trochu divočina jen pro odvážné.


Paul Samuelson

Investování by mělo být jako když pozorujete zasychající plátno nebo rostoucí trávu. Pokud hledáte vzrušení, vemte 800 dolarů a vyražte do Las Vegas.