Být anděl a třeba na tom vydělat

29.06.2016
Kristýna Greplová

Zhodnotit svoje peníze a zároveň být za anděla? I tohle je cesta, ale hned na začátku je potřeba říct: Není pro každého. Je celkem trnitá – na jejím začátku je hodně hotovosti, kterou můžete někomu pomoct – a na jejím konci fenomenální úspěch, ale i totální propadák.

Kdo že to je ten andělský investor nebo taky anděl byznysu, jak se jim říká? Fyzická osoba, která investuje vlastní peníze do startupů a podniků, které jsou teprve na začátku, výměnou za podíl ve firmě. Jenže tady nejde jenom o peníze, anděl kromě nich do projektu dává i svůj čas, síť kontaktů a byznysové know how. investice-icon-21

Třeba jako Eduard Kučera, spolumajitel Avastu a ostřílený veterán českého byznysu, který na jaře vložil do rozjíždějící se firmy na záznam konferencí SlidesLive několik milionů – a k tomu i desítky hodin mentoringu. Jako andělský investor se připravte otevřít svoji hlavu, srdce i peněženku.

A při tom plném nasazení počítejte i s tím, že všechno, co jste do firmy někoho jiného vložil, možná už nikdy neuvidíte zpět.

Hrát si na anděla by proto neměla být vaše jediná investiční strategie – je důležité říct, že startupy jsou extrémně rizikový kapitál. Ale pokud máte dobrý žaludek, pár milionů bokem a spoustu zkušeností z byznysu, možná vás bude lákat to zkusit.

Tady je několik rad, na co přitom myslet a jak si dávat pozor, aby vám rychle neshořela křídla.

Henry Ford

Byznys, který neprodukuje nic jiného než peníze, je ubohý.


Jdete do toho? Pak jste pravděpodobně self-made podnikatel, který nedávno prodal svoji firmu a má volnou hotovost a dost volného času – a pro obojí hledá uplatnění. Nebo jste odešel z top managementu velké korporace a chcete si pohrát v trochu volnějším prostředí a přitom mít někoho, kdo bude rád poslouchat vaše zadání a rady? Nebo jste vydělali peníze na burze? Tohle jsou tři nejčastější typologie andělských investorů. Hlavně pro ty první dva platí tahle rada veterána oboru Jamese Caana: “Spousta lidí si myslí, že když vybudovali byznys, prodali ho a vydělali na tom peníze, podaří se jim tohle zopakovat i v jiném oboru a s jinými lidmi. Myslel jsem si to i já – a na svojí první investici jsem si vylámal zuby. A přišel o hodně peněz.”

Dejte si čas a porozhlédněte se. Investujete do něčeho, čemu rozumíte. Hledejte projekty, které jsou z oboru, který znáte nebo pracují na produktu, se kterým už máte zkušenosti.


Kde hledat? V Česku za poslední roky vyrostla řada startupových inkubátorů a technologických center, kde můžete nabrat atmosféru a seznámit se s nadějnými projekty. StartupYard, TechSquare, JIC Starcube, Node5, CzechAccelerator, inkubátory při univerzitách, vědeckotechnologické parky v Ostravě nebo Olomouci, coworkingové projekty jako Impact Hub nebo Paperhub – to jsou místa, která prozkoumejte. Choďte na jejich demo dny, očíhněte si potenciální portfolio, potkejte i jiné anděly. Sledujte úspěšné projekty, do kterých investoval někdo jiný – když se naučíte, jak vypadá tygr, snáz ho pak poznáte i při náhodném setkání.

Našli jste projekt, který vás zaujal? Zvažujete do něj dát peníze? Nápad je skvělý? A co lidi? „Pro anděla, který do podniku vkládá nejenom peníze, ale i svoje kontakty a práci, jsou to nejpodstatnější a nejcennější lidi. Podnik je lehká alchymie, protože nikdy nevíte, jak si všechno sedne. A postavit na nohy start-up je psychologicky o to náročnější, protože budujete něco úplně od nuly,“ radil investor Pavel Doležal, když ve Forbesu mluvil o svém andělském investování.

 

 

Ještě než začnete, vyhrňte rukávy, připravte se na tuny papírů a startup, o který máte zájem, podrobte hodně důkladnému auditu a due-diligence. Nechte si poradit od právníků a účetních, věnujte tomu aspoň dva týdny, nenechte kámen na kameni, protože jestli váš vyvolený má nějakého kostlivce ve skříni, chcete se s ním seznámit teď – a ne až když si pár jeho kostí koupíte v rámci podílu ve firmě.

 

 

Počítejte s malou likviditou. Tohle není akcie na burze nebo byt v centru Prahy, jako anděl musíte mít trpělivost a vydržet. Děláte závazek na několik let. Domluvte se dopředu s managementem společnosti, do které investujete (jo, to jsou ti tři ajťáci, kterým dáte peníze a rady) na budoucím exitplánu. Když všechno půjde dobře a projekt vydělá, kdy hodláte odejít a svoje peníze zhodnotit?

Oliver Wendell Holmes

Nevkládejte svou víru v peníze, ale dávejte peníze do toho, čemu věříte.

Radši byste měli parťáka? Existují sítě andělských investorů, které pomáhají vytipovávat projekty i dělat audity a due-diligence – do Česka nedávno vstoupila třeba mezinárodní síť Keiretsu. Globální sítě investorů vám otevřou dveře k startupům z celého světa, ale někdo i tak raději investuje lokálně – jako třeba Judith Iglehart, prezidentka Keiretsu Forum, žena, která za rok po světě vidí kolem dvou tisíc projektů, které si říkají o finanční injekci výměnou za podíl. “Svoje peníze se snažím investovat blízko domova, pak je mám pod kontrolou a lépe se mi se startupy pracuje,” říká.

Nezapomeňte diverzifikovat. Ano, tuhle mantru investování už znáte, ale u startupů si ji opakujte ještě častěji, než jindy.ashton Měli byste postupně zainvestovat aspoň deset projektů, typická výše u andělských investic je někde okolo milionu korun, ale může to být jen 300 tisíc nebo taky přes deset milionů. Záleží na vás – a na tom, o kolik peněz si můžete dovolit přijít. Tohle je třeba pohled Ashtona Kutchera, hollywoodského herce, ze kterého je díky startupům i investorská superstar (s osminádobným zhodnocením investic do startupů, které si vybral sám – včetně Uberu, Spotify, Skypu, Airbnb nebo Pinterestu – a to ještě předtím, než byly sexy). Během následujících pár let se Kutcher chystá investovat do 60-70 firem a říká: “Když budu mít štěstí, čtyři z nich budou supernovy, polovina z nich pokryje aspoň náklady a čtvrtina bude totální propadák.” Dobré je držet se pravidla, že jedna investice by neměla pokrýt víc než 10% vašeho celkového kapitálu.