Chci dům se zahradou

29.06.2016
Zuzana Kohoutová, Kristýna Greplová

Jestli sníte o domě se zahrádkou, počítejte s investicí minimálně pěti milionů. Ideální by bylo je zdědit, jenže to se nepovede každému. Můžete sice vymyslet něco úžasného a začít podnikat, ale pokud žádný nápad momentálně nemáte, zkuste investovat – budete muset riskovat, mít štěstí a pár let vydržet, ale i takhle se na dům vydělat dá.

Například na akciích můžete zbohatnout poměrně rychle, v řádu jednotek let, ale je to risk. Jestliže nemá vaše cesta k penězům připomínat jízdu na horské dráze, neměli byste střílet od boku. Na druhou stranu na burze téměř jistě vyděláte, když si počkáte dost dlouho, třeba 20 let. Ideální by samozřejmě bylo najít zlatou střední cestu. Tipy na to, jak se teď na burze chovat, najdete v kapitole Chci si hrát.

Vsaďte na komodity

Jednou z možností, jak získat několik milionů, je vyzkoušet investování do komodit, jako je třeba zlato, stříbro, diamanty, ale také třeba zemědělské plodiny či ropa. Dlouho na tom nebyly dobře a ukládat do nich peníze se příliš nevyplatilo, dnes se ale, zdá se, situace obrací.

Zlato a stříbro jsou v současné době v zorném úhlu mnoha investorů a dá se předpokládat, že dokud budou centrální banky snižovat úrokové sazby, tak poptávka po drahých kovech potrvá.

Cena zlata rostla nejvíc během krize, z 600 dolarů za trojskou unci v roce 2007 se vyšplhala až na 1 900 dolarů v roce 2011. Takže kdo se odhodlal investovat do zlata před devíti lety milion korun a podařilo se mu prodat před poklesem, měl pro koupi domu slušný základ. Pak sice cena zlata pět let klesala, letos ale opět sílí a má za sebou nejlepší čtvrtletí za posledních třicet let a v současnosti atakuje cenu 1300 dolarů. Zlato je prostě zlato.

Naopak cena stříbra, zlata pro chudé, se teď nachází hluboko pod dlouhodobě udržitelnými náklady a investice do něj jsou nerentabilní, což někteří považují za jedinečnou příležitost. Pokud věříte, že cena zlata otáčí, můžete se k nim přidat.

investice-icon-23

Vhodnou alternativou mohou být přeci jen i akcie – těžařů drahých kovů. Prudký růst poslední dobou zaznamenává lithium, bez kterého se neobejde žádná baterie na světě. Za uplynulých deset let se cena lithia téměř ztrojnásobila, nejvíce za posledního půl roku. Stačilo tedy v prosinci loňského roku koupit akcie těžařské firmy za půl milionu a už máte na účtu téměř milion a můžete vybírat pozemek. S prodejem však odborníci doporučují ještě počkat, protože se v následujících letech čeká výrazný růst spotřeby baterií, a tím pádem i poptávky a ceny suroviny.

K bateriím patří i zinek, který si díky tomu udržel svou hodnotu i v době, kdy šly ceny ostatních kovů dolů. I proto je zinek velmi atraktivní pro dlouhodobé držení. Nyní se navíc čeká omezení produkce, což by mohlo jeho cenu zvýšit.

Velmi zajímavou komoditou je také třeba káva. Její cena hodně kolísá, na podzim roku 2014 hodnota 100 kilogramů atakovala hranici 500 dolarů, pak prudce klesala a poslední rok osciluje mezi 250 a 300 dolary. Podle odborníků se dá v následujících měsících čekat opětovný růst a to především kvůli suchému počasí a neúrodě v zemích, kde se káva pěstuje.

A za zamyšlení stojí také ropa, která si podle všeho nedávno odbyla své dno na hranici 30 dolarů za barel a dá se očekávat, že její cena opět poroste. Ostatně už teď je zhruba na 50 dolarech.

Na místě je ale upozornění, že trh s komoditami umí být velmi nestabilní a stejně tak jako na něm můžete hodně vydělat, tak můžete i hodně ztratit. Velkou roli hraje momentální politická situace, stav ekonomiky i klimatické podmínky. Nicméně právě nestabilita trhu z komodit dělá zajímavý prostředek obchodování, který vám může při respektování všech rizik přinést zisk.

John Bogle

Pokud si nedokážete představit, že na akciovém trhu přijdete o 20 %, pak se mu obloukem vyhněte.

Půjčte svoje peníze

Investorským boomem poslední doby se staly P2P půjčky (kdy, jak hlásá slogam jedné z nich “lidé půjčují lidem”). Je to poměrně rychlý a jednoduchý způsob, jak zhodnotit své peníze. Na půjčku někomu potřebnému se složí více investorů prostřednictvím platformy, jejíž činnost je regulovaná Českou národní bankou. Průměrné roční úrokové výnosy se pohybují ve dvouciferných číslech, čím rizikovější dlužník, tím vyšší úrok dostane a tím vyšší zisk má pak investor. Vymáhání pohledávek po splatnosti jde na vrub poskytovatele, takže investorovi velké nebezpečí nehrozí. I to je jedna z cest, jak si vydělat na vlastní dům.

Zatímco v Česku se P2P půjčování teprve rozjíždí, službě se nejvíce daří ve Velké Británii a v USA. Největší je americká platforma Lending Club, která od roku 2006 zprostředkovala půjčky za více než 18 miliard dolarů. Možná jste ale zaznamenali její nedávnou aféru. Manipulace s daty na balíku půjček stála křeslo jejího šéfa, následoval pokles ceny akcií a obava, zda toto tržiště půjček neztratilo důvěryhodnost.

I přes tento skandál ale akcioví analytici Lending Clubu stále věří, většina doporučuje akcie držet dál a zhruba třetina expertů vidí v oslabeném titulu příležitost. Činnost českých platforem je, jak už jsme zmínili, regulována ČNB, takže u nás by k podobným průšvihům dojít nemělo.

Zajděte do banky

A jestli se do obchodování pouštět nechcete a máte už nějaké peníze našetřené, můžete se k vysněnému dostat i jinak a poměrně rychle. Klasickou cestou. V době historicky nízkých úrokových sazeb je totiž výhodné vzít si hypotéku (takže pokud jste se na začátku zařadili do skupiny lidí, kteří ji nechtějí, možná byste to měli ještě zvážit). Průměrný úrok je nyní pod dvěma procenty ročně, dostanete se na něj, pokud si požádáte o hypotéku takzvanou 80procentní, tedy půjčíte si od banky čtyři pětiny ceny domu, ve vašem případě čtyři miliony a milion dáte ze svých úspor, případně z prodeje současného bytu. Při splatnosti 20 let vychází momentální měsíční splátka na necelých 20 tisíc korun.

Jen pro srovnání, pokud byste investovali 20 tisíc měsíčně do rizikových akciových a komoditních fondů, k pěti milionům byste se mohli se štěstím dopracovat přibližně po 13 letech.

„Nikdy nevěřte makléři, kterému není aspoň šedesát.“


David R. Wommack

investice-icon-25
Lekli jste se? Nechceme strašit, ale předpokladem úspěšného investování je znalost daného trhu a dlouhodobé zkušenosti. Jestli si nevěříte, máme pro vás jeden tip. Saxo Bank spustila nedávno vychytávku pro investiční začátečníky, kteří se v obchodování na burze nevyznají. Služba SaxoSelect nabízí přístup k ověřeným a experty vybraným investičním a obchodním strategiím v reálném čase. Připraveny jsou čtyři různé investiční strategie, aby si mohl každý vybrat tu, která nejvíce vyhovuje jeho představě o rychlosti a výši zhodnocení peněz. Stačí si pak jen otevřít účet a pustit se do investování s expertem za zády.

Pokud chcete investovat do nemovitostí a nechcete s tím mít žádné starosti, tak vyzkoušejte nemovitostní fondy. Buď to mohou být otevřené podílové fondy, v nichž lze zpravidla investovat od velmi malých částek, nebo zvolte fond kvalifikovaných investorů. Ty jsou určeny pro investory, kteří už mají s investováním zkušenosti a jsou si vědomi možných rizik. Minimální investice do fondu kvalifikovaných investorů je podle současné regulace 1 milion korun. Fondy kvalifikovaných investorů nabízí zpravidla vyšší zhodnocení investice než otevřené podílové fondy.